Нові системні визначення ФІМ

Цей текст народився у дискусії на Фейсбуці, але я хочу зберегти його цілісним. Я давно вважаю, що термін “функція” у психології використовується неадекватно як поняття. У російській та українській мові “функція” як те, що виконується, здійснюється – це “роль”. Набагато правильніше розглядати психічні структури (у першому наближенні – психічні процесори), які здійснюють функцію (функції)(психо) інформаційного метаболізму, виконують інші психічні функції, мають властивості , такі як увага, уява, пам’ять та ін, або мають функції уваги, уяви, пам’яті як складові загальної функції здійснення процесу (психо)інформаційного метаболізму. Пам’ять, уява, увага – це не процесори, а динамічні чи статичні властивості процесорів, їх якості, їх “вміння” , те, що вони здатні функціонально, як і будь-який прилад, схема, комп’ютер. А те, що їх називають психологічними функціями – просто невдала філологія. Психологи все називають психічними функціями, не розуміючи різниці між структурою чи системою та її властивостями, якостями та режимами функціонування.

Психіка як цілісна система або структура складається з ряду підсистем (підструктур, або процесорів) сприйняття та обробки інформації, серед яких логічна, сенсорна, етична та інтуїтивна підсистеми утворюють цілісну психоінформаційну систему сприйняття та обробки інформації, що описується моделлю А та її розширеннями, що здійснює інформаційний мета з диференційованих інформаційних аспектів.

При цьому те, що умовно в соціоніці має назву ФІМ “логіка” 6 (або логічна психоінформаційна підструктура, чи підсистема) – це підструктура (особлива структура) психіки (або процесор), що здійснює функцію логічного оброблення інформації – тобто функцію логічного мислення (логічного судження).

ФІМ “сенсорика” 4 (або сенсорна психоінформаційна підструктура, чи підсистема) – це підструктура (особлива структура) психіки (процесор), що здійснює когнітивну функцію обробки сенсорної інформації (сенсорного сприйняття).

ФІМ “етика” 5 (або етична психоінформаційна підструктура, чи підсистема)) – це підструктура (особлива структура) психіки (процесор), що здійснює функцію обробки процесів відчуття. Результатом роботи цієї функції є емоційна реакція, почуття чи етичне судження.

ФІМ “інтуїція” 3 (або інтуїтивна психоінформаційна підструктура, чи підсистема) – це підструктура (особлива структура) психіки (процесор), що здійснює функцію обробки процесів інтуїтивного сприйняття. Результатом роботи цієї функції є виявлення (розуміння) прихованих (потенційних) якостей об’єктів чи тенденцій динаміки їхньої еволюції.

Таке розуміння все ставить на свої місця. Існують структури або підсистеми, і вони виконують певні функції. Це дуже спрощено – як є один міліціонер, і він виконує роль регулювальника, його функцію. А інший міліціонер виконує роль караульного, а третій виконує функцію слідчого… Більше того, таке визначення говорить про наявність у психіці інших структур та підсистем, додаткових до соціоніки, що розглядаються. Ці підсистеми, як і психіка в цілому, мають такі властивості як пам’ять, уяву, увагу, здатність до формування установки, селекції та диференціації інформації, швидкодію, потужність та ін., залежно від своєї структури та кількості параметрів обробки інформації, що визначається мірністю операційного простору конкретного процесора чи всієї системи.

Прокрутка до верху