Вінні-Пух і всі-всі-всі

winnie1
Визначати соціонічні типи відомих героїв і цікаво, і повчально. Під час навчання соціоніці ми зі слухачами завжди розуміємо Вінні-Пуха та його друзів. Це допомагає зрозуміти, як будувати стратегію визначення типу.

  1. Раціональний чи ірраціональний Вінні? Він поводиться завжди за ситуацією, спонтанно перемикаючись з одного заняття чи на інше. Наприклад, як тільки він дізнається, що у П’ятачка вдома немає їжі, він відразу вирішує піти до Кролика, а у Кролика заявляє, що він вільний, як тільки розуміє, що ще додатково можна перекусити. І відразу згадує «про одну важливу справу», коли у Кролика «на жаль, вже нічого не залишилося». Висновок: ірраціональний.
  2. До речі, ця ж поведінка говорить і про його сенсорність. Мотив «чогось поїсти» для нього — один із головних. Він готовий навіть на дерево забратися до бджіл чи полетіти на повітряній кулі. Потенційні можливості бджіл захисту меду він явно не проінтуїчив, так само як і наслідки польоту на кульці за медом. Можна навіть сказати, що він має гедоністичне ставлення до їжі. Тобто у нього сенсорика комфорту (вона ж обжерливості), тобто «біла сенсорика» (S).
  3. Етика чи логіка? «А навіщо на світі бджоли? – Щоб робити мед. — А навіщо на світі мед? – Щоб я його їв! По-моєму так!» – тут явний ланцюжок логічних міркувань з ухилом у «ділову», об’єктну логіку (P), що оперує з конкретними об’єктами, а не з абстрактними співвідношеннями чи принципами. Висновок: логіка.
  4. Екстраверт чи інтроверт? Для багатьох питання спірне та неясне. З одного боку, Пух багато говорить, складає мичалки і пихтелки, а з іншого, — нічим не видає себе, зрозумівши, що Сова знайшла хвіст ослика Іа, веде себе досить потай, тільки радить Сові подарувати «цей шнурок» Іа. І тут ознаки дають збій, але соціоніка завдяки моделі А та функціям інформаційного метаболізму дає нам додаткову можливість. Якщо ми знаємо, що Пух ірраціональний, то сенсорика у нього стоїть на першому місці, а логіка – на другому. Отже, залишається лише два варіанти: або сенсорно-логічний екстраверт (СЛЕ, FL, «Маршал»), або сенсорно-логічний інтроверт (СЛІ, SP, «Майстер»). Перший — вольовий, войовничий, який може і забрати що-небудь, і побитися. Другий – люблячий комфорт, їжу. Але ми раніше вже визначили, що у Пуха сенсорика комфорту та смачної їжі (S).

Висновок: Вінні-Пух – сенсорно-логічний інтроверт (SP). (Щоправда, у мультфільмі його озвучував Євген Леонов – сенсорно-етичний інтроверт (SE), що може трохи заплутувати початківців у вивченні соціоніки, але в самій книзі все чітко прописано).

Тепер про П’ятачка:
winnie3

  1. Він також ірраціональний і легко змінює свої плани, синхронно із Пухом.
  2. Дуже контактний, явний екстраверт.
  3. «Жодного разу не сенсорик» – стріляє в кульку з Вінні-Пухом, заплющивши очі, біжить із кулькою-подарунком до Іа не дивлячись під ноги, і це закінчується сумно для кульки. Потім якийсь час розуміє, куди поділася кулька. Висновок: інтуїтивний.
  4. Ніде не виявляє жодної логіки – ні в міркуваннях, ні в діях. Логіку дій йому підказує і пояснює Вінні-Пух. Висновок: найімовірніше етик.

Таким чином, П’ятачок – інтуїтивно-етичний екстраверт (ІЕЕ,IR, «Оповідач»).
Які ж стосунки у Вінні-Пуха з П’ятачком? Звичайно – дуальні. Ними пояснюється і їхня дружба, і злагодженість дій у різних ситуаціях. Мораль: сумніваєшся у типі – перевір відносини.

winnie2Зверніть увагу, наскільки відрізняється поведінка цієї ірраціональної компанії –діади – від поведінки Кролика, як явно раціонального, який заздалегідь передбачає і продумує свою поведінку і чекає на це від інших. Він дещо шокований ірраціональною поведінкою Пуха, але чемно намагається це приховати. Так проявляються його етика і інтроверсія: «А що подумав Кролик – ніхто не дізнався, бо це був дуже вихований Кролик». І звісно несенсорик: почувши питання Пуха «А що, ще щось є?», Кролик від несподіванки упускає тарілку. Це говорить про слабкість, «маломірність» сенсорної функції. І він як інтровертний інтуїт, на відміну від вольових сенсориків, явно не знає, як виставити гостя-ненажеру з дому. Висновок:інтуїтивний.

Таким чином, Кролик – етико-інтуїтивний інтроверт (ЕІІ, RI, «Гуманіст»).

Але не зважаючи на їхні відмінності – всі вони: Вінні-Пух, П’ятачок і Кролик – друзі. Вони всі з четвертої (дельта) квадри. Додам наостанок, що загалом Англія, звідки вони родом, за типом нації теж належить до цієї квадри.

Прокрутка до верху